Hizmet Detayı

PROLOTERAPİ NEDİR?


PROLOTERAPİ NEDİR?
12.06.2022

KAS İSKELET HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE YENİLEYİCİ BİR TEDAVİ OLAN PROLOTERAPİ KONUSUNDA HASTA BİLGİLENDİRME

 

Prof. Dr. Emel Özcan 

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı 

Algoloji ( Ağrı tedavisi) Uzmanı

E mail: ozcanem@gmail.com

FİZYODEM TIP MERKEZİ (Orta Mah. Demirkapı Cad. No: 47-49 Bayrampaşa/İST. 02126466666)

Kas iskelet hastalıkları  (KİH)  nelerdir ?

KİH eklemlerde ve omurgada   kaslar, bağlar ve kirişler gibi yumuşak dokularda , disklerde  ve diğer destek dokularda zorlanma,  kötü  ve aşırı kullanım, travma ve yaşlanma gibi çeşitli nedenlere bağlı oluşan ağrı, hareket kısıtlanması ve sakatlanmalarla seyreden ve sık görülen hastalıklardır.  En sıklıkla yumuşak doku zorlanması,  kireçlenme ve bel ve boyun fıtıkları görülür. 

Bu hastalıklar kişinin aktivitelerini, işini ve sosyal yaşamını ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler.   

KİH  tedavisinde kullanılan ilaç, fizik tedavi, elle tedavi gibi çeşitli geleneksel yöntemlerin etkisi   kısa sürelidir.  Tedavi de uzun dönemde etkili   olan Proloterapi ABD’ de ve gelişmiş ülkelerde  uzun yıllardır yaygın olarak uygulanmaktadır.   

 

Proloterapi hangi hastalıklarda etkilidir?

Proloterapi bel,sırt ve boyunda ve tüm eklemlerde kaslar,bağlar ve kirişler gibi yumuşak dokularda zorlanmaya, kireçlenmeye ve disk lezyonlarına (fıtıklar) bağlı gelişen çeşitli ağrılı kas iskelet hastalıkların tedavisinde etkili ve güvenli olarak uygulanmaktadır.

 

Proloterapi nedir??

Proloterapi    hasarlı eklem yapılarının onarımını, yenilenmesini ve güçlenmesini sağlayan   enjeksiyonla uygulanan   bir yöntemdir. Proloterapi uzun dönemde etkili,  güvenli ve maliyeti az olan bir yöntemdir.Uygulamada kullanılan dekstroz  (şeker ihtiva eden)  kan biyokimyasının doğal bileşenidir ve vücudun doğal iyileşme mekanizmalarını uyararak etki eder.  Dokuların yenilenmesi ile ağrı azalır, hareketlerin ve egzersizlerin yapılması  kolaylaşır ve   fonksiyonellik ve yaşam kalitesi artar. 

     

Proloterapi nasıl uyulanır?     

Uygulaması doktor kararı ile,  3-4 hafta aralıklarla 3-6 seans olarak uygulanır.  Tedavi sonrasında eklem korunma eğitimi ve egzersizleri içeren rehbabilitasyon programı verilir. 

 

Kimler uygulayabilir ?

Proloterapi konusunda eğitimli ve deneyimli hekim tarafından özel bir teknik kullanılarak yapılır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı Sertifikalı hekimler tarafından uygulanması gerekmektedir.

Daha fazla bilgi için Prof. Dr. Emel Özcan’a danışın. 

 

Tüm Hizmetlerimizi Görüntülemek İçin Tıklayınız...

İletişim Formu

Fizyodem Tıp Merkezi Güvenlik Kodu

Fizyodem Tıp Merkezi

Orta Mah. Demirkapı Cad. No: 47  
Bayrampaşa / İSTANBUL
(0212) 646 66 66  
info@fizyodem.com.tr  

© 2024 Fizyodem Tıp Merkezi